T24'ten Eray Görgülü'nün haberine göre; Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) uzun süredir öğretmen Ayşe Ateş’in kadro geçişi için engel olduğu, bu engelin ise İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı aramasıyla aşıldığı öğrenildi.

Ankara’da silahlı saldırı sonucu öldürülen eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş’in öğretmen eşi Ayşe Ateş, yeni yasama döneminde Meclis’te İyi Parti Grup Danışmanı olarak görev alacak. Ateş’in seçimlerden hemen sonra bu görevi kabul etmesine rağmen, görevlendirmenin yeni yapılmasının perde arkasında MEB'in engeli olduğu ortaya çıktı. Engelin aşılmasında ise Akşener’in, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a açtığı telefon etkili oldu.

Milletvekili genel seçimlerinden önce İyi Parti’nin milletvekili adaylığı teklifi götürdüğü Ateş, siyaseti düşünmediğini belirterek, bu teklifi kabul etmemişti. Akşener, seçimin ardından, tehditler almaya devam eden Ayşe Ateş için yeni bir girişimde daha bulundu. Akşener, Ateş’i yeni yasama döneminde İyi Parti TBMM Grup Danışmanlığı'na davet etti. Ateş, görevin doğrudan siyasetle bağlantılı olmaması nedeniyle bu teklifi kabul etti.

Milli Eğitim Bakanı’ndan sonuç alamayınca Erdoğan’ı aradı ancak, kamuda öğretmen olarak görev yapan Ateş’in kadrosunun Meclis’e geçişi için yapılan talebe MEB, uzun süre onay vermedi. Bunun üzerine Akşener’in önce Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’i aradığı öğrenildi. Akşener, Tekin’le yaptığı görüşmeden sonuç alamaması üzerine Ayşe Ateş için Erdoğan’ı aradı. Akşener’in Erdoğan’dan Ayşe Ateş’in tehditler aldığını anlatarak, kadrosunun Meclis’e geçirilmesi yönünde MEB'e talimat vermesini istediği öğrenildi.

Akşener’in ayrıca, “MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bu atama için bir engel çıkarıyorsa ben kendisiyle de görüşebilirim” dediği, Erdoğan’ın ise, “Gerek yok, ben gerekeni yapacağım” yanıtını verdiği de öğrenildi.

Bu görüşmeden kısa süre sonra da MEB'in, Ayşe Ateş’in kadrosunun Meclis’e geçişine onay verdiği bildirildi. Ateş’in bu yazı doğrultusunda önümüzdeki günlerde Meclis’teki Grup Danışmanlığı görevine başlayacağı ifade edildi.

Editör: Grlyrtts