1 Ocak 2024 tarihi itibarıyla trafiğe çıkacak tescil plakalarda karekod zorunluluğu aranıyor.

Halihazırda yürürlükte olan yönetmeliğin 35. maddesinin üçüncü fıkrasında değişiklik içeren düzenleme, plakalarda aranan mevcut şartlara ek olarak il kodu ile harf kodu arasında yer alan bölgeye plakaya yönelik bilgilerin doğruluğunun teyit edilmesi amacıyla 15x15 mm boyutunda karekod ve plakanın basım yılı ile başlayan ve 12 puntoda 12 haneli seri numarasının getirilmesini sağlayacak.

MEVCUT ARAÇLAR İÇİN DEĞİŞİKLİK ŞARTI OLMAYACAK

Mevcut şartlar altında muayeneleri yapılan ve trafiğe çıkma uygunluğu bulunan otomobillerin plakaları için herhangi bir değişiklik zorunluluğu bulunmuyor. Buna karşın, otomobil alım-satım işlemlerinin ardından plaka tescil şartı arandığından, söz konusu uygulama nedeniyle yeni otomobil sahibi olan kişiler plaka değişikliğinde karekod basılı yeni plakalara geçmek durumunda kalacak.Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Muğla Kamyoncu Otomobilci ve Şoförler Esnaf Odası Başkanı Arif Özer, "Burada halkımızın çekineceği veya korkacağı hiçbir şey yok sadece yeni alım satımlarda, plaka kayıplarında veya TÜVTÜRK'e giden ve ağır kusur olarak geçen plakalar değişiyor.

Yoksa herhangi bir plakanın değişmesi zorunlu değildir. Eğer ki TÜVTÜRK'e gittiği zaman plakadan geçmez ise ya da alım satımlarda noterler birliğinden almış oldukları kağıt ile bize gelecek, biz de o plaka üzerindeki referans numarasını girerek eşleştiriyoruz.

YENİ UYGULAMA İLE BU FAYDALARIN SAĞLANMACI AMAÇLANIYOR

- Sahte plaka kullanımını önleyecektir. Karekod, plakanın bilgilerinin elektronik ortamda kayıtlı olmasını sağlar. Bu sayede, sahte plakalar kolaylıkla tespit edilebilir.

Lütfü Savaş'ın seçim çalışmaları için tefeciden para aldığı ortaya çıktı Lütfü Savaş'ın seçim çalışmaları için tefeciden para aldığı ortaya çıktı

Araç takibi ve kontrolü daha sağlıklı bir şekilde yapılabilecektir. Karekod, plakanın bilgilerinin her zaman güncel olmasını sağlar. Bu sayede, araçlar daha kolay takip edilebilir ve kontrol edilebilir.

- Trafik güvenliğinin artmasına katkı sağlayacaktır. Sahte plaka kullanımının önlenmesi ve araç takibinin kolaylaştırılması, trafik güvenliğinin artmasına katkı sağlayacaktır.

Editör: İrem Nur Kaya