İzmir İflas Müdürlüğü, 27 yıl önce kurulan Türkiye'nin dev holdingi EGS'nin iflas ettiğini açıkladı.

İzmir'de 1997 yılında İzmir ve Denizli merkezli 99 tekstil şirketi tarafından ortak dış ticaret yapılması için kurulan EGS Giyim Sanayi ve Dış Ticaret Anonim Şirketi iflas etti.

1997 yılında aralarında Kemal Zorlu, Hüseyin Özdilek, Necip Kalkan, Ali İhsan Kasapoğlu'nun bulunduğu çok sayıda iş insanı tarafından kurulan EGS Holding kendi adıyla bir banka da kurarak banka sektörüne girmişti. Hızla büyüyen holding 2001 yılında krizden etkilenerek mali sorunlar yaşadı.Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu (BDDK) 2001 yılında EGS Bank'ın TMSF'ye devredilmesi kararı aldı.EGS Holding şirketlerinin yönetimi  fona geçti.

EGS Holding'in çok ortaklı yapısından dolayı TMSF ile EGS ortakları uzun bir süre anlaşma yapamadı. 2000 yılında halka arzı gerçekleştirilen EGS Holding'in küçük ortaklarının ve EGS Holding'in borsa hisselerini alan yatırımcılar ise mağdur oldu.

İstanbullular dikkat! bazı yollar trafiğe kapalı olacak İstanbullular dikkat! bazı yollar trafiğe kapalı olacak

Şirketin hızla büyümesi dünya genelinde de ses getirmişti. Bir dönem Harvard Üniversitesi'nde ders ve tez konusu olmuştu.

EGS Holding'in tasfiye işlemlerinin tamamlanmasının ardından İzmir İflas Müdürlüğü holdingin iflasının verildiğini aktardı.
 

Editör: Nehir Durdağı