2023 Gök Olayları Yıllığı'na göre, yılın ikinci Ay tutulması  'Kanlı Ay tutulması  28-29 Ekim tarihinde yaşanacak.

Ekim ayı içerisinde gerçekleşen ilk olarak Güneş tutulması ardından bu kez gözler Ay tutulması tarihine çevrildi. Parçalı halde gerçekleşecek olan Ay tutulması, Türkiye de dahil olmak üzere Asya, Avrupa Afrika’da izlenebilecek.

Bilim insanları,kalbin iç yapısını ayrıntılı olarak gösteren bir teknoloji geliştirdi! Bilim insanları,kalbin iç yapısını ayrıntılı olarak gösteren bir teknoloji geliştirdi!

kanlı ay-1

Parçalı Ay tutulması 28 Ekim 2023 tarihinde gerçekleşecek. Türkiye saatiyle 21.00'de başlayacak bu tutulma, 01.26'da sona erecek.

Bu tutulmada ayın sadece yüzde 12'si dünyanın gölgesi içinde kalacağından bu bölgedeki kızarıklığın fark edilmesi zor olacak. Tutulmanın maksimum evresi 23.15'te gerçekleşecek.

kanlı ay

Kanlı ay nedir?

Tam Ay tutulması Dünya'nın Güneş ile Ay arasında girerek Ay'ın tamamıyla Dünya'nın gölgesi altında kaldığı yörünge konumunda ortaya çıkıyor.Bu konumda Güneş ışınlarının Ay'a ulaşması engellendiğinden Ay yalnızca Dünya'nın atmosferinden mavi bir filtreyle yansıyan ışıkla aydınlanıyor ve bu yüzden kızıl bir görünüme bürünüyor. Gökbilimciler Ay'ın bu durumuna "Kanlı Ay" adını veriyorlar.

Editör: Nehir Durdağı