Yunanistan’da düzenlenen genel seçimde oyların yüzde 85’ininden fazlası sayıldığı, resmi olmayan sonuçlara göre, Başbakan Kiryakos Miçotakis’in partisi Yeni Demokrasi'nin (ND) oyların yüzde 40,80’ini alarak seçimin galibi olduğu bildirildi.

Ancak ND, mecliste çoğunluğu sağlayamadı.

Aleksis Çipras’ın Radikal Sol Koalisyon - İlerici İttifak’ının (SYRIZA) oyların yüzde 20,06’sını alarak seçimi ikinci sırada tamamladığı belirtildi.

Panhelenik Sosyalist Hareket’in (PASOK) oyların yüzde 11,62’sini, Yunanistan Komünist Partisi’nin (KKE) oyların yüzde 7,17’sini, Helen Çözümü’nün (EL) oyların yüzde 4,47’sini aldı.

Miçotakis, "Yeni Demokrasi, mutlak çoğunluk ile yönetmek için halkın onayını aldı. Hiç şüphesiz bu siyasi deprem yeni seçimlere doğru yolumuza hız vermemizi sağlıyor. Yalnızca güçlü hükümetler cesur reformlarla ilerleyebilir" ifadelerini kullandı.

Çipras'ın Miçotakis'i arayarak genel seçimlerde kazandığı zafer dolayısıyla tebrik ettiği açıklandı.

Hiçbir parti tek başına hükümet kurmak için gerekli olan yüzde 46’lık oy oranına ulaşamazken, Yeni Demokrasi’nin partiler arasında işbirliği yaparak koalisyon hükümeti kurmaması halinde seçimin ikinci turunun haziran sonu ya da temmuz ayı başlarında bu kez salt çoğunluk sistemiyle tekrarlanması bekleniyor. 

Salt çoğunluk sistemine göre, bir parti oyların yüzde 38’ini alarak tek başına hükümet kurabilecek.

Editör: Grlyrtts