3DExperience World’e Endüstri Rönesansı damgası

3DExperience World 2020, Dassault Systems’in alt markası Solid Works ev sahipliğinde 9-12 Şubat tarihleri arasında ABD’nin Nashville kentinde düzenlendi

Bu yıl 6 bin civarında ziyaretçinin katılması beklenen 3DExperience World 2020 etkinliğinin fuar alanında ise 100’ün üzerinde şirket ürün ve çözümleriyle yer aldı. Geçtiğimiz yıla kadar SolidWorld olarak düzenlenen 3DExperience World’ün isminin değişeceği geçen yıl yapılan etkinlikte duyurulmuştu.

İlk gün etkinliğin açılış konuşmasını yapan Dassault Systems CEO’su Bernard Charles, özet olarak tasarım teknolojilerinde gelinen noktayı ziyaretçilerle paylaştı. Etkinliğin ilk gününde Türkiye’yi de ziyaret etmiş tanıdık bir yüzle röportaj yapma şansımız oldu.

Etkinliğin açılışında gazetecilere Mühendislik 4.0/Endüstri 4.0/İnovasyon 4.0 başlıklı bir sunum yapan Dassault Systems, Solid Works Strateji ve İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Suchit Jain, Endüstri Rönesansı hakkında sorularımızı cevapladı.

Endüstri 4.0 denildiğinde insanların aklına sadece fabrikaların geldiğine vurgu yapan Suchit Jain, “Bu konudaki algıyı yükseltmek gerekiyor. Bunu açıklamanın en kolay yolu, endüstri 4.0 ve inovasyon 4.0 kavramların nasıl yakın olduğunu açıklamak.

Bildiğiniz üzere rönesans, 14. yüzyılda sanat ve kültürün bir araya gelmesi ile doğmuş bir kavram. Dolayısıyla rönesansın endüstrinin ötesinde olduğunu söylemek mümkün. Akıllı fabrikalar tarafında rönesans yenilikçilikle ilgili bir kavram.

Ancak 4.0 sadece fabrikalar için olmak zorunda değil. Çünkü kavramsal, olarak siber alanda daha büyük hayaller kurabiliriz. Bu durumda da konsept aşamasında, bize mümkün olan en kısa sürede konseptten ürüne geçmeyi endüstri rönesansı sağlayacak.

Ancak bu, gelişen teknolojilerin insan kaynağının önüne geçmesi demek değil. Endüstri rönesansı sadece birkaç kişiyi bağlayan bir kavram değil, kitlelere ulaştığında anlamlı olacak” dedi.

YORUM EKLE
Popüler Haberler