ABD Başkanı Joe Biden, CNN’deki röportajında Rusya ile savaş halinde olduklarını söyledi.

Biden, şu ifadeleri kullandı:

NATO’nun, bir savaşın ortasındaki Ukrayna’yı NATO ailesine dahil edip etmeme konusunda fikir birliği olduğunu sanmıyorum.  NATO toprağı olan her karış toprağı korumaya kararlıyız. Bu, ne olursa olsun hepimizin verdiği bir taahhüttür. Eğer savaş devam ediyorsa, o zaman hepimiz savaştayız demektir. Eğer durum buysa, Rusya ile savaş halindeyiz.

Ukrayna’nın NATO’ya girmeye hak kazanabilmesi için rasyonel bir yol çizmemiz gerektiğini düşünüyorum. Ama bence şu anda bir oylama çağrısı yapmak için erken olduğunu düşünüyorum, çünkü demokratikleşme ve bu konuların bazıları da dahil olmak üzere yerine getirilmesi gereken başka nitelikler var.

Macaristan ve Türkiye’nin karşı tavrına rağmen İsveç’in sonunda NATO’ya kabul edileceği konusunda iyimserim. Türkiye, F-16 uçaklarının modernizasyonunu istiyor. Ve Yunanistan’daki Miçotakis de biraz yardım arıyor. Ve açıkçası, burada bir araya getirmeye çalıştığım şey, NATO’yu hem Yunanistan’ın hem de Türkiye’nin askeri kapasitesi açısından güçlendirdiğimiz ve İsveç’in girmesine izin verdiğimiz bir konsorsiyum. Ama bu durum mümkün olmadı.”

Editör: Grlyrtts