Türkiye'deki seçimi yakından izleyen Alman n-tv televizyonu, cumhurbaşkanlığı seçimi 2. turu için yapılan bir anketin sonucunu duyurdu.

Hürriyet'teki habere göre; 'Erdoğan Kılıçdaroğlu'nu devirdi' başlığı ile okurlarının karşısına çıkan Alman kanal 'Erdoğan ilk oylamada yüzde 49.52 oy aldı. Ancak, beklenenden önemli ölçüde daha iyi performans gösterdi' ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın ilk turda zaferi kıl payı kaçırdığına dikkat çeken n-tv, Kılıçdaroğlu'nun ilk turda Erdoğan'ın gerisinde kaldığını hatırlattı ve 'Erdoğan yüzde 4,5 gibi iyi bir farkla ikinci turda favori' dedi.

Haberde 'İkinci turdan bir hafta önce yapılan bir anket, onu 52 ile önde gösteriyor' diyen Alman kanal son anketlerde Erdoğan'ın önde olduğunun ileri sürdü.

Meclis dağılımına da dikkat çeken Alman kalan internet sitesinde yer alan haberde şu değerlendirmede bulundu;

'Erdoğan, partisi AK Parti ile parlamentoda çoğunluğu sağlamayı başardı. Bu, analistlerin ikinci tur seçimlerde kendisi için bir avantaj olarak gördüğü bir faktör. Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanı olması halinde, parlamento onun kararlarının çoğunu engelleyebilir.'

Kılıçdaroğlu'nun ikinci tur öncesi Seçim kampanyasını de değerlendiren n-tv 'İkinci tur seçiminden önce Kılıçdaroğlu, popülist sloganlar da dahil olmak üzere yoğun bir şekilde oy kampanyasına devam etti' dedi.
 

Editör: Grlyrtts