Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, Kahramanmaraş merkezli depremin ardından evlatlık alınan depremzede çocuklarla evlenilebileceği yolundaki fetvasına Habertürk yazarı Fatih Altaylı, "Sapıklar, gidin porno sektörüne girin" diye tepki gösterdi. İlahiyatçı İhsan Şenocak, "Kur'ana sövdüğü" iddiasıyla Altaylı'ya "Söyle, sen kimin çocuğusun?" diye çıkıştı. Fatih Altaylı, ilahiyatçı İhsan Şenocak'ın kimin çocuğusun sorusuna cevap vermeyeceğini belirtip saydırdı.

İhsan Şenocak için "Yıllardır hezeyanları ile toplumu germiş bir siyasal İslamcı ve bir Cumhuriyet karşıtının bana yönelik sözleri olmuş" diyen Fatih Altaylı, "Okurlar 'Yanıt ver' diyor. Vermem. Bu tartışmaların deprem felaketinin önüne geçmesini istemediğim için vermeyeceğim. Onu ve benzerlerini yargıya havale edeceğim ama onlara biraz ders vereceğim" dedi.  İşte Altaylı'nın o yazısı...

CEHALETİN ZİRVESİDİR

"Benim Diyanet’e çıkışımdan sonra yüzlerce mail ve sosyal medya mesajı ile Hz Muhammed ile Zeyd örneği verildi. Bu cehaletin zirvesidir. Zeyd, Kuran’da adı geçen tek sahabedir. Hazreti Muhammed’in önce kölesi, sonra evlatlığıdır.
Yemenli bir ailenin çocuğu olarak esir alınıp, köle pazarında Hz. Hatice’ye satılmış, Hz Hatice de onu eşi Hz. Muhammed’e hediye etmiştir.

HZ. MUHAMMED MİRASINA ORTAK ETTİ

Daha sonra ailesi gelip bedelini ödeyerek Zeyd’i geri almak istemiş ancak Zeyd, Allah'ın resulü ile kalmak istemiştir.
Hz. Muhammed de, Zeyd’i azad etmiş ve “evlatlık” olarak almıştır.
Ve “Mirasına dahil etmiştir”(İslam Ansiklopedisi Zeyd b. Harise maddesi)
Yani evlatlık mirasa dahil edilmez sözü Diyanet’in doğru olmayan sözüdür.  
Hz Muhammed’in sünnetinde evlatlığın mirasa dahil edilmesi vardır.

KİLİSE ETKİSİNDEKİ İSLAMCI GÜRUH

Yine bu kilise etkisindeki sözde İslamcı güruhun sakladığı, Zeyd’in bizzat Hz. Muhammed tarafından halasının kızıyla evlendirildiğidir.
Hz Muhammed bu evliliği Zeyd’in kölelikten gelmesi nedeniyle toplumda hor görülmesinden dolayı istediği ve onun aileden biri olduğunu göstermeyi amaçladığı bilinir.

Ancak Zeyd ile Zeyneb’in evlilikleri iyi gitmeyince ve eşi Zeyd’i sürekli aşağılamaya kalkınca Hz. Muhammed bu evliliği Zeyd’in de kalbini kırmayacak bir şekilde bitirmek için devreye girmiştir. Kuzeni Zeyneb’i eş olarak almasının ise sadece ve sadece Zeyneb’in boşanmış bir kadın olarak toplumdaki yerinin zayıflamasını engellemek maksadıyla olduğu söylenir.

İSLAMI KUR'AN'DAN ÖĞRENİN

Yani Diyanet’in ayıplı fetvasının bu olayla uzak yakın ilgisi yoktur.
Sözde İslamcılara, İslam tarihi üzerine ders vermek zorunda kalmam ise benim değil, onların ayıbıdır.
İslam’ı kilise kaynaklarından değil, İslam kaynaklarından öğrenmiş olsalardı, böyle bir şeyi yapmama gerek kalmazdı."

Editör: İrem Nur Kaya