El-Ariş Havalimanından kalkan uçak, içinde  61 hasta ve beraberindeki 49 refakatçıyla , Ankara Etimesgut Askeri Havalimanına indi.Sağlık Bakanı Fahrettin Koca İsrail’in saldırıları sonucu Gazze’den çıkarılarak Mısır’a sevk edilen hastaların Türkiye’ye tahliyesine ilişkin Etimesgut Havaalanı’nda açıklamalarda bulundu.Bakan Koca "Bir iki gün içinde yeni bir tahliye planlıyoruz." ifadesinde bulundu.

Sağlık Bakanı Koca "İsrail ve Mısır Sağlık Bakanlarıyla görüştüm. Bir iki gün içinde yeni bir tahliye planlıyoruz Tedavileri Bilkent ve Etlik Şehir Hastanelerinde olacak. Cumhurbaşkanımız liderliğinde sağlık diplomasisi sürecek Gazze'den 88 hasta getirmiş olduk" dedi.

Uçaktan inen hastaları ve refakatçileri Sağlık Bakanı Fahrettin Koca karşılayarak onları selamladı.

bakan koca-2

Gazze'den çıkarılan bazı kanser hastalarıyla refakatçilerini Türkiye'ye getiren uçaklar El Ariş Havalimanı'ndan 15 Kasım'da 22.00'de kalkmış ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın eşlik ettiği Gazzeli 27 hasta ve 13 refakatçi tedavi için Türkiye'ye getirilmişti. Hastaların sağlık durumunu yolculuk boyunca Türkiye'den getirilen 9 kişilik uzman sağlık personeli takip edildi. Saat 00.21'de Esenboğa Havalimanı'na inen uçaklardaki hastalar, Etlik ve Bilkent Şehir Hastaneleri'nde tedavi altına alınacak.

Sağlık Bakanı Koca duyurdu: 1 günde 16 bin kişi yaralandı Sağlık Bakanı Koca duyurdu: 1 günde 16 bin kişi yaralandı

Yardım uçağıyla birlikte Mısır'ın El-Ariş Havalimanı'ndan Türkiye'ye hareket eden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Esenboğa Havalimanı'nda basın açıklaması gerçekleştirdi.

14 Kasım'da Mısırlı mevkidaşı ile görüştüklerini ve Gazze'de bulunan kanser hastalarının Mısır'a geçmesi üzerinde mutabık kaldıklarını belirteren Koca; "Günün erken saatlerinde Türkiye’den hareket ederek önce başkent Kahire’de değerli meslektaşım Sağlık Bakanı Gaffar ile ikili bir görüşme gerçekleştirdim ve Gazzeli hastaların tedavi gördüğü, birisi çocuk hastanesi olmak üzere iki farklı hastaneyi ziyaret ettik. Öğleden sonra ise Refah Sınır Kapısı'na yakın bölgede bulunan El Ariş kentindeki hastaneyi ziyaret ederek, Gazzeli kardeşlerimize geçmiş olsun dileklerinde bulunduk. Uluslararası sağlık diplomasisi ve sahada yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda, 27 hasta ile 13 refakatçinin Cumhurbaşkanlığımıza ve Millî Savunma Bakanlığımıza ait uçaklarla Türkiye’ye getirilmesiyle önemli bir adım attığımıza inanıyoruz. Altını önemle çizmek istediğim bir konu şudur: Mısır’ın, gemiyle yardım göndermesine izin verdiği ve aynı zamanda Refah Sınır Kapısı üzerinden hasta transferine izin verdiği ilk ülke Türkiye’dir"  söyleminde bulundu.
 

Editör: Nehir Durdağı