Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, Merkez Bankası'nın yüzde 40 faiz artırmasının piyasalara etkisini kaleme aldı.

TCMB’nin ‘Sürpriz' olarak değerlendirilen kararını yorumlayan Memiş, yazısında şunları dile getirdi: Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), merakla beklenen faiz kararını açıkladı. TCMB, Kasım ayı için faizi 500 baz puan artırarak yüzde 40’a yükseltti.

Piyasanın genel beklentisi 250 baz puan faiz artırımı olduğu için karar, sürpriz olarak değerlendirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu hafta, “Dezenflasyon programımız çok büyük ihtimalle TL’de reel bir değerlenmeye sebep olabilir, TL’nin reel olarak değer kaybettiği süreç sona gelmiştir” dedi.

Bu açıklamanın faiz kararı öncesine tekabül etmesi, faiz artırımlarını desteklediğine veya onay verdiğine işaret ediyor. Peki TCMB’nin yeni yol haritası nasıl olabilir?

TCMB, faiz artırımlarına devam eder.Bir veya iki kez daha faiz artırımı yaptıktan sonra bekle gör politikasına geçer. Ya tek hamlede 500 baz puan ya da 250-250 baz puan iki hamlede bu süreci tamamlar.

Ancak riskler ortadan tamamen kalkmış değil! Ondan sebep bir kez daha vergilerde artış olmasını sürpriz olarak görmem. Şahin tonda söylemler ve yeni vergi artışları TCMB’nin elini rahatlatır.

JP Morgan, “Gelişmekte olan piyasalara ilişkin 2024’te ana beklentilerden birinin TL’de değer artışı olabilir” dedi. Faiz artışlarının devamı geldikçe kredi derecelendirme kuruluşlarının pozitif açıklamaları devam eder.

47 ilde ucuz arsa satılacak. Hem de taksitle 47 ilde ucuz arsa satılacak. Hem de taksitle

Bu da borsaya yarar.Kredi musluklarının kapandığı günümüzde emlak ve otomotiv sektörü biraz daha sancıyı hissedebilir. Döviz kurlarında, altın ve gümüş fiyatlarına düşüşlerin kalıcı olmadığı görüldü.Cılız bir geri çekilme sonrasında yön tekrar yukarı.

Sorular: Mevduat faizine talep artar mı? Döviz mi, faiz mi? Ev ve araç almak hayal mi oldu? Yüksek kur enflasyon ile mücadeleyi zorlamaz mı?

Editör: İrem Nur Kaya