Deniz Kuvvetleri, 16-20 Ekim’de Doğu Akdeniz’de fiili atış eğitimlerinin de yapılacağı bir tatbikat düzenleyeceğini duyurdu. ABD'nin bölgeye ikinci uçak gemisini, İngiltere'nin Kraliyet Donanmasını yollamısının ardından Türkiye'nin donanmasını yollama kararı dikkat çekici olarak yorumlandı.

Ak Gençlik Ocakları'ndan İftar Yemeği Ak Gençlik Ocakları'ndan İftar Yemeği

Hürriyet'ten Selçuk Böke'nin haberine göre; ABD uçak gemisi görev grubunun Doğu Akdeniz’e gönderildiği bir dönemde yapılacak bu tatbikat, Türkiye’nin “Doğu Akdeniz’de biz de varız” mesajı olarak yorumlandı.

13 Ekim’de Antalya İstasyonu’ndan yayınlanan denizcilik bildirimi olan NAVTEX mesajında, “Atış eğitimi, 16-20 Ekim 2023 saat 0600Z-1500Z arasında aşağıdaki (KKTC açıkları) sahada yapılacaktır” denildi. Tatbikat sahasının koordinatlarının, KKTC’nin Güzelyurt ilçesinin açıklarını kapsadığı görüldü.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) tarafından yayınlanan bir karşı NAVTEX mesajında ise söz konusu bildirimin “Geçersiz istasyondan” yayınlandığı iddia edilerek, bu mesajın uluslararası hukuku ve deniz güvenlik prosedürlerini ihlal ettiği öne sürüldü.

ABD’nin 100 bin tonluk en modern uçak gemisi USS Gerald R.Ford, yanında dört muhrip ve bir kruvazör ile birlikte İsrail’e destek için Doğu Akdeniz’e gönderilmişti. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’ndan (CENTCOM) yapılan açıklamada, bu taarruz grubunun, İsrail’e karşı pozisyon almak isteyen aktörleri caydırmak için gönderildiği açıklanmıştı. Doğu Akdeniz’e giren USS Gerald R.Ford gemisi, önceki gün Antalya açıklarında çalışan Türkiye’nin sondaj gemisi Abdülhamid Han’ın yakınlarında görüntülenmişti. USS Gerald R. Ford, daha sonra Kıbrıs yönünde intikale devam etmişti.

Türkiye bu ay içinde Akdeniz’de ikinci bir tatbikat daha düzenleyecek. 23-27 Ekim tarihleri arasında Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin her yıl birlikte icra ettiği “Şehit Teğmen Caner Gönyeli Arama Kurtarma Davet Tatbikatı” gerçekleştirilecek. Tatbikata ilişkin şu bilgiler paylaşıldı:

Şehit Teğmen Caner Gönyeli-2023 Arama Kurtarma Davet Tatbikatı, Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC Arama Kurtarma Teşkilatı’nda yer alan sivil ve askeri unsurların katılımıyla, 23-27 Ekim 2023 tarihleri arasında, Girne 101 Evler bölgesinde, Doğu Akdeniz’de, Gazimagosa açıklarında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti toprakları ve karasuları ile Türk Arama Kurtarma Bölgesi içerisinde yer alan uluslararası sularda icra edilecektir.”

Editör: Grlyrtts