Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile AK Parti'nin bazı milletvekillerinin bir süredir üzerinde çalıştığı 'İstanbul Yasasına' ilişkin taslak tamamlanma aşamasına geldi.

Çalışmalarına 1 Ekim'de başlanacak  TBMM'nin ilk gündem maddelerinden biri İstanbul'daki riskli binaların dönüşümüne yönelik yeni hükümler içeren bir İstanbul Yasası bekleniyor.

İstanbul'la ilgili taslakta, kentsel dönüşümün önündeki engellerin tamamı kaldırılıyor.

Meclis'in Ekim ayında açılmasıyla birlikte sunulması beklenen İstanbul'a özel kentsel dönüşüm kanun teklifi, vatandaşlar için bir dizi önemli düzenlemeyi içeriyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile AK Parti grubu, tasarının üzerinde çalışmalarını sürdürüyor ve teklifin TBMM gündemine sunulması için hazırlıklar devam ediyor.

İstanbul'da kentsel dönüşümün hızlanması ve depreme dayanıklı binaların inşa edilmesi için öne çıkan başlıklar;

İmar sorunu

 İstanbul'un bazı ilçelerinde yoğunluklu olarak görülen imar sorunları, özellikle okul, spor salonu ve park alanlarına ayrılması gereken yerlerde yapılan binalarla ilgili. Bu sorunların çözümüne yönelik çalışmalar planlanıyor.

Rezerv alanlara taşınma

 İmara kapalı alanlarda bulunan depreme dayanıksız binaların yıkılması ve bu alanlarda yeni konutların inşa edilmesi için düzenlemeler yapılacak. Bu sayede dönüşüme direnen bina sahiplerine çürük binaların yerine düşük faizli ve uzun vadeli taksitlerle konut sağlanacak.

Şehir nefes alacak

İmara kapalı alanlarda yıkılan binaların yerine yeni bina inşası yerine, bu alanların yeşil alanlar, parklar veya amacına uygun kullanımlar için kullanılması planlanıyor. Bu sayede şehrin rahatlaması hedefleniyor.

Kentsel dönüşümün karar süreçleri

Kentsel dönüşüm sürecinde kararların alınmasında, özellikle yeni bina inşası aşamasında yaşanan sorunları çözmek amacıyla üçte iki çoğunluk koşulu getirilmesi düşünülüyor.

Kira yardımlarının artması

Meral Akşener'den dikkat çeken adım: Hiç kimse bunu beklemiyordu! Meral Akşener'den dikkat çeken adım: Hiç kimse bunu beklemiyordu!

Kentsel dönüşüme katkı sağlamak isteyen ev sahiplerine yapılacak kira yardımlarının artırılması planlanıyor. Bu sayede kira maliyetleri nedeniyle dönüşüme direnenlerin sayısının azalması amaçlanıyor.

Yeni birimin kurulması

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde, kentsel dönüşümle ilgili yeni bir başkanlık kurulacak. Bu başkanlık altında, arsa üretiminden gelir getirici işlemlere kadar birçok genel müdürlük oluşturulacak.

Editör: Nehir Durdağı