Maden ocağında meydana gelen göçükte hayatını kaybeden madencinin kimliği belli oldu. Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS), hayatını kaybeden maden işçisinin Ramazan Yıldırım olduğunu açıkladı.

Göçükten yaralı kurtulan işçilerden Rıfat Öztürk, ''Bunlar madencilikte olağan şeyler. Bir anda ocak çöktü, 4-5 arkadaş vardık orada.'' derken, Ersin Aydın ise, ''Bir anda ağaç parçaları üstümüze geldi. Oradan kurtulmak gerçekten mucize. Orada bir boşluk vardı, o boşluk olmasaydı muhtemelen şimdi rahmetli olmuştum.'' İfadesini  kullandı.

 Yaralanan 6 işçiden 5'inin tedavisi Karadeniz Ereğli Devlet Hastanesi'nde, 1'inin ise Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi'nde devam ediyor. Göçükten yaralı kurtarılan maden işçilerinden 49 yaşındaki Rıfat Öztürk ve 39 yaşındaki Ersin Aydın, tedavi gördükleri Zonguldak Karadeniz Ereğli Devlet Hastanesi'nde göçük esnasında yaşadıklarını anlattı. Rıfat Öztürk, riskli bir meslekte çalıştıklarını söyledi.

Şile’de denize giren 2 çocuk öldü Şile’de denize giren 2 çocuk öldü

''Bunlar madencilikte olağan şeyler''

Bu tür üzücü olayların madencilikte yaşanabileceğini belirten Öztürk, şunları kaydetti. "Bunlar madencilikte olağan şeyler. Göçüğün o esnada nasıl olduğunu biz de anlamadık. Bir anda ocak çöktü, 4-5 arkadaş vardık orada. Göçük altında kaldık. Arkadaşımızı kaybettik; bütün maden ocağı camiamıza geçmiş olsun, başımız sağ olsun. Ben 23 yıllık madenciyim. Bu işin ustası, uzmanı olduğumuzu düşünüyorduk ama madencilikte bu tür şeyler oluyor bazen, önüne geçilmiyor kazaların'' ifadesini kullandı.

''Oradan kurtulmak gerçekten mucize"

Ersin Aydın ise göçük esnasında ne olduğunu anlamadıklarını dile getirerek, "Bir anda ağaç parçaları üstümüze geldi. Oradan kurtulmak gerçekten mucize. Orada bir boşluk vardı, o boşluk olmasaydı muhtemelen şimdi rahmetli olmuştum. Orada 4 kişiydik. Çok üzüntülüyüz bir arkadaşımızı kaybettik" şeklinde konuştu.

Editör: Nehir Durdağı