Süleyman Soylu sınırdan geçen mültecileri nasıl saydıklarını açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CNN Türk'te katıldığı Tarafsız Bölge programında çarpıçı açıklamalarda bulundu.

Süleyman Soylu sınırdan geçen mültecileri nasıl saydıklarını açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CNN Türk'te katıldığı Tarafsız Bölge programında gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Soylu'nun açıklamalarından öne çıkan bölümler şöyle:

- Türkiye’nin sınır ötesi operasyonlarının birçoğunda bir koro var ve bu koro ısrarla Türkiye’nin buralara gitmesini yanlış olduğunu söylüyor. Türk Silahlı Kuvvetleri'ni demoralize etmeye çalışan bir açıklama metni gördüm. Avrupa ısrarlı bir şekilde Türkiye’yi bir köşeye itmeye çalışıyor.

- Çok iyi biliyoruz Türkiye’de Avrupa’dan beslenenler var. Sivil toplum örgütlerinden beslenenlerden var. Sürekli bu bugünün işi değil. Her dönem bu süreç olmuştur. Suriye burada bir barış rüzgarı estirdi de İdlib’deki insanlar kaçmayıp Suriye’de mi durdular. Bu insanlar Türkiye’ye doğru akın ediyor. Suriye’de bizim işimiz yok diye bir anlayış koyanlar bunu siyasal tercümesini de Meclis’te yapmaya çalışıyorlar.

- Türkiye Cumhuriyeti ordusuyla beraber beraber bugün Tel Abyad’da Resulayn’da var. Zeytin Dalı bölgesi ve Libya’da var. Onun üzerinden tamamen bir politika geliştirmeye çalışıp bunun sonuçları itibariyle çok büyük maliyeti olacağını Türkiye’nin bu alana girmemesi gerektiğin konuşanlar yanlış bir dildedir. 

- Gelecek nesillerimiz boynu bükük bırakmamak için Türkiye’nin bir adım atması lazımdı. Afrin’e bugün girmemiş olsaydık orada PKK olacaktı. 

- Burada kalkıp kimsenin böyle bir hakkı yok. Cumhurbaşkanı’na direkt olarak hakaret edeceksiniz böyle bir hakkınız yok Milletvekili olmak böyle bir hak ortaya koyabilir mi ya? Böyle bir şey olmaz. O kişi siyaset içinde olmaması gereken biri.

- CHP uzun zamandan beri Cumhurbaşkanımız hedef alıyor. Çünkü Türkiye’nin hem iddiası hem de Türkiye’nin tezlerini gücünü dünyaya yansıtan Tayyip Erdoğan’dır. Şunu söylemek isterim CHP bir gayri millî sürece itilmektedir. Ben bundan memnun olduklarını sanmıyorum.

- Kemal Kılıçdaroğlu'nun elini bilerek sıkmadım. 

Şehit sayıları gizleniyor iddiası

Soylu, şehit sayıları gizleniyor iddialarına yanıt verdi.

Nasıl saklayacaksın, Annesinden mi saklayacaksın, babasından mı? 1 saat saklarsın, 2 saat saklarsın. Böyle bir devlet olabilir mi? Bir devlet bunu yapabilir mi?

Soylu ayrıca sınırdan geçen göçmenleri nasıl saydıklarını da açıkladı.

"23 tane sınır karakolumuz var. 8 tane bölüğümüz var. Hepsinin kendine ait 5 km'lik alanı var. Eskiden mücadele ediyorlardı. Şimdi seyrediyor ve yazıyorlar. Bize oradan geliyor rakamlar".

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2020, 23:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER