Türkiye'de kütüphanelere ve kütüphanecilik mesleğine yönelik farkındalığı artırmak amacıyla kutlanan 59. Kütüphaneler Haftası'nda konuşan Prof. Dr. İlber Ortaylı, açıklamalarda bulundu.

Ortaylı, şunları söyledi:

"Türkiye'de şiir gitti çünkü ilham kaynağı yok. Divan edebiyatını terk ediyorsun ama aynı insan, bu sefer de otomatik olarak halk edebiyatını da terk etmiş oluyor. Bugünkü Türkler şiir bilmiyor. Gençliğin yeni merakları var fakat şiirden anlamıyorlar. Bunlara hödük denir; iyi ihtisası vardır ama edebiyattan anlamaz. ABD'de falan zengin adamlar vardı, bilgisayar yazılımcısı ama bunlar akşam yemeğe davet edilmez. Avrupa'da böyle insanları hiç dikkate almazlar.

Prof. Dr. İlber Ortaylı, dershanelere giden öğrencilere de değinerek, "Bunların başarı oranı yüzde 20-30'ların üzerine çıkmıyor. Üniversiteye girecek çocuk, girer zaten. Vefa Lisesinde, Kabataş Lisesinde okuyan bir çocuk girer bir yerlere. Böyle kutu kutu doldurmaya lüzum yok. Bu çocukcağızları dershanede tutmakla onları kültürel yetişmelerinden ve vatanın kültüründen uzak tutuyoruz. En verimli çağlarınızda sizi böyle dershanelere kapatıyoruz." ifadelerini kullandı.

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı moderatörlüğünde yapılan etkinliğe Vefa Lisesi öğrencileri katıldı.
 

Editör: Grlyrtts