A kan grubundakiler dikkat: Koronavirüse yakalanma riskiniz daha fazla!

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüsle ilgili Çinli bilim insanları yeni bir araştırma yayınladı. Araştırmaya göre kişinin kan grubu, koronavirüse yakalanma riskini artırabiliyor

A kan grubundakiler dikkat: Koronavirüse yakalanma riskiniz daha fazla!

Çevrimiçi sağlık araştırmalarının yayınlandığı medRxiv, koronavirüs ile ilgili Çinli bilim insanlarının çalışmasına yer verdi.

Araştırmaya göre neredeyse tüm dünyayı etkisi altına alan ve 7 binden fazla insanın ölümüne neden olan yeni tip koronavirüsün, hangi kan gruplarında daha etkili olduğu ile ilgili bilgilere yer veriliyor.

En az etkilenen 0 kan grubu

Ülkedeki bilim insanları A, B, O kan gruplarına sahip 2 bin 713 vaka arasında bir araştırma yaptı.  Buna göre kan grubu A olanların virüse yakalanma oranlarının daha yüksek olduğu, en az etkilenenlerin ise kan grubu 0 kişiler olduğu ifade edildi. 

A grubu risk taşıyor

Analiz sonuçları A grubu bireylerin kan grubu A olmayanlara göre Kovid-19 açısından daha yüksek risk taşıdığı, 0 kan grubuna sahip bireylerin enfekte olma risklerinin ise daha düşük olduğunu ortaya koyuyor.

'Anlamlı veri elde edilemedi'

Araştırmada "AB ve B kan gruplarının enfeksiyona yakalanma riski daha yüksek görünüyordu ancak istatistiksel manada anlamlı bir veri elde edilemediği için araştırmaya dahil edilmedi" denildi.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2020, 11:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER