Bakan Koca'dan Türk doktorlara tebrik: Dünyada çığır açacak

Prof. Dr. Ömer Özkan, Türkiye'nin ikinci rahim nakli hastası olan Havva Erdem'in 14 ayın sonunda bir kız bebeği dünyaya getirdiğini açıkladı. Bakan Koca yaşanan gelişmeyi, “Dünyada çığır açacak” diyerek duyurdu.

Bakan Koca'dan Türk doktorlara tebrik: Dünyada çığır açacak

Antalya'nın Alanya ilçesinde yaşayan Havva Erdem'e Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde Prof. Dr. Ömer Özkan'ın başkanlığındaki ekip tarafından 27 Temmuz 2021'de kadavradan alınan rahim nakledildi. Türkiye'nin ikinci rahim nakli yapılan hastası olan 33 yaşındaki Erdem, 24 Eylül 2021'de taburcu edildi.

“NOBELE ADAY BİR PROJE”

AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Havva Erdem'in sağlık durumu ve embriyo nakli süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu. Özkan, “2011 yılında dünyanın ilk rahim naklini Derya Sert'e gerçekleştirmiştik. Tıp dünyasında bu proje aslında bir çığır açmıştı. Bir sürü ülke daha rahim nakli gerçekleştirdi. Biz de yardım ettik. Aslında bu Nobel'e aday bir projedir. Türkiye'de çok anlaşılamadı. Derya 9 yıl gibi bir zamanda hayli aşamadan geçti. 9 yılın sonunda sağlıklı bir bebek dünyaya getirdi. Bunun ardından biz Türkiye'nin ikinci rahim naklini Havva Erdem'e yaptık. İlk nakilde olan tüm tecrübeleri kullanmıştık. Güzel haber dün, 14 ayın sonunda geldi. Çok sağlıklı bir doğum oldu. Bir bebeği dünyaya geldi. Çok güzel, sağlıklı bir bebeği var. Yoğun bakımda tedavisi devam ediyor” dedi.

BAKAN KOCA'DAN TEBRİK

Doğuştan rahmi olmayan Havva Erdem’e gerçekleştirilen rahim naklinin ardından Erdem’in anne olması ile beraber Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, nakli gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan'ı tebrik etti. Bakan Koca, “Dünyada çığır açıcı bu başarıyı kutluyoruz" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER