Bu kan grubunda olanlar dikkat: Korkutan açıklama, risk çok yüksek

Yapılan bir araştırma bir kan grubunda olan insanların hastalıklara yakalanma riskinin çok yüksek olduğunu ortaya çıkardı

Bu kan grubunda olanlar dikkat: Korkutan açıklama, risk çok yüksek

ABD'de yapılan bir araştırma kan grubu A olanların ciddi hastalıklara yakalanma riskinin diğer gruplara oranla çok daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı.

Maryland Üniversitesi'ndeki bilim insanları, kan grubu A olan bireylerin 60’ıncı yaş gününden önce beyin kanaması geçirme riskinin diğer kan gruplarına sahip bireylere göre 5 kat daha fazla olduğunu belirledi.

Tıp dergisi Neurology’de yayınlanan araştırmada erken beyin kanaması geçirme riskinin kan grubu A olan kişilerde daha yoğun olduğu belirtildi. Bilim insanları kan grubu A olan bireylerden sonra kan grubu B olanların geldiğini aktarırken, kan grubu 0 olanların riskinin ise daha düşük olduğunu tespit etti.

İngiltere’de her yıl 100 bin insanın beyin kanaması geçirdiğini söyleyen Dr. Clare Jonas, “Beyin kanaması genelde yaşlı insanlarda yüksek tansiyon ya da damarlardaki tıkanmadan meydana geliyor. Genç yetişkinlerde meydana gelen beyin kanamasının sebebi henüz anlaşılmadı” dedi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER