Kalp Krizini Bitirecek Nano-Parçacık Bulundu!

Michigan Eyalet Üniversitesi (MSU) ile Standford Üniversitesi bilim insanlarının ortaklaşa çalışmalarıyla kalp krizi vakalarının önüne geçecek bir nano-parçacık icat edildi

Kalp Krizini Bitirecek Nano-Parçacık Bulundu!

Michigan Eyalet Üniversitesi (MSU) ile Standford Üniversitesi bilim insanlarının ortaklaşa çalışmalarıyla kalp krizi vakalarının önüne geçecek bir nano-parçacık icat edildi.

KALP KRİZİNE SON VEREBİLİR

Kalp krizine yol açan plakaları yiyerek tüketen nano-parçacık, damar sertleşmesiyle birlikte kendini gösteren kalp krizini engelliyor. Her insanda beslenmeye göre veya yaşadığı hayata göre risk meydana getiren kalp krizleri, MSU’da Biyomedikal Mühendisliği Doçenti Bryan Smith ve bir grup bilim insanı, oluşan plakaları yiyen nano-parçacık sayesinde son bulabilir.

ÖLÜ HÜCRELERİ YOK EDİYOR

Parçacık bir Truva atı gibi plaklardaki makrofajların içine girerek hücreyi yutmaya yarayan ve kalıntıları tüketen ajan ilacı serbest bırakıyor, Hastalıklı ve kalbin performansını etkileyen zararlı hücreleri ortadan kaldırıyor. Parçacığın en iyi seviyeye ulaşmasına daha vakit olduğunu söylenirken, kalp krizini en az hasarla tedavi etmeyi sağlıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER