Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan flaş aşı açıklaması: Tarih ve sayı verdi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs ve grip aşısıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan flaş aşı açıklaması: Tarih ve sayı verdi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Prof. Dr. Uğur Şahin ile Dr. Özlem Türeci çiftinin başlarında olduğu Almanya'daki biyoteknoloji şirketi BioNTech'in Amerikan Pfizer şirketiyle ortak geliştirdiği aşıya ruhsatın aralık ayında verilmesinin yüksek ihtimal olduğunu söyledi. 

Koca, şu ifadeleri kullandı:

- Türkiye'nin geçen yıl yaptığı grip aşısı tedariği bir milyon 300 bin ama yapılan bir milyon 100 bin aşı. Grip aşısında arttırabileceğimiz rakam sınırlı. Bu süreçte 2.3 milyona çıkardık. Şu ana kadar 600 bin kişiye grip aşısı yaptık.

- Pfizer (aşı) ile ilgili Aralık ayında olma ihtimali zayıf görünüyor. Ruhsatın Aralık’ta olmama ihtimali yüksek oldu. Olursa Türkiye’ye verebileceği rakam 1 milyon. Yıl içinde de 25 milyona olabilirliği şeklinde görüşmelerimiz var.

- Yerli aşımızın devreye girmesi nisan ayı şeklinde olur.

- Çin aşısı için de Aralık ayında 10 milyon aşı alabileceğiz Ocak ayında da böyle olacak bu sayı 2 katına çıkabilir bir iki gün içinde sözleşmeler imzalanacak.

- 5 haftadır tarama yapıyoruz. Bu dönemde influenza yok.

- Önümüzdeki günlerde, KPSS puanına göre ÖSYM tarafından yapılacak merkezi yerleştirme ile 12 bin sözleşmeli sağlık personeli alıyoruz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER