Sağlık Bakanı Koca'yı isyan ettiren görüntüler: Her gün bağırıyorum, yeni kısıtlamalar getirebiliriz!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, özellikle İstanbul'da bugün vatandaşların sokakları doldurmasına ve sosyal mesafeye uymamasına tepki gösterdi

Sağlık Bakanı Koca'yı isyan ettiren görüntüler: Her gün bağırıyorum, yeni kısıtlamalar getirebiliriz!

Başta İstanbul olmak üzere diğer şehirlerde ve sahillerde oluşan kalabalık, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'yı adeta isyan etme noktasına getirdi.

Koca, şu ifadeleri kullandı:

- Bu rahatlık devam ederse tablonun olumsuz yönde gitmesi kaçınılmaz. 

- Biz yeniden ciddi kısıtlamalar getirmeden vatandaşlarımız rehavetten kurtulsun. Aksi halde bölgesel olarak gerekli kararları yeniden almak zorunda kalırız.

- Üzülerek söylüyorum normalleşmeyle birlikte tedbirler devre dışı kaldı, temas arttı. 

- İnsanlarda açık havada hastalık daha az bulaşacağına dair yanlış bir algı var. 

- Bu virüsten korunmanın tek yolu önce mesafe ardından da maske. 

- Günlük bilgilendirme tablosundaki değişiklik Bilim Kurulu’nda alınmış bir karar. 

- Bunun sebebi dünyada belirlenen ağır hasta kriterlerine uyum sağlamak. Uluslararası literatürle bizdeki ağır vaka tanımı aynı olsun diye yapıldı bu değişiklik. 

- Yoğun bakım sayılarının içinde entübe hastalar da var. Tedavi ne kadar geç başlarsa zatürre oranı o kadar artıyor. Bu yüzden zatürre oranını takip ediyoruz

- Kovid vakalarının akciğer hastası diye gösterildiği iddiası gerçek dışı. Bir hastanın kovid testi pozitifse başka hangi hastalığı olursa olsun öncelikle kovid pozitif diye kayda geçer. 

- Ağır vakalar artıyor diye her gün bağırıyorum. Bir şeyler gizleyen insan böyle bağırır mı?

- Avrupa’da henüz ikinci dalga başlamadı. Onların da bizim de esas korkumuz influenza mevsiminin eylülden sonra başlamasıyla korona vakalarıyla influenza vakalarının bir arada başlaması, birlikte daha agresif bir şekilde yükselişe geçmesi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER