Türkiye'nin en büyüğü dünya ile yarışıyor ! KANKA şifa dağıtacak

Kayseri de açılan KANKA Çocuk Hematoloji Onkoloji Hastanesi, Türkiye’nin en büyük ve yurt dışından JACIE akreditasyonu alan ilk ve tek çocuk kemik iliği nakli hastanesi olma özelliği taşıyor.

Türkiye'nin en büyüğü dünya ile yarışıyor ! KANKA şifa dağıtacak

Sağlık hizmetinde ve turizminde Avrupa ve ABD ile yarışan Türkiye, kanser hastası çocukların tedavisinde ve kemik iliği naklinde de önde. Türkiye’nin en büyük çocuk kemik iliğiği nakli ve kök hücre tedavi merkezine sahip KANKA Çocuk Hematoloji Onkoloji Hastanesi açıldı. KANKA Kansere Karşı Birlikte Derneği tarafından Kayserili iş insanları ve hayırseverlerin bağışları ile tamamlanan hastane, Avrupa'da ve ABD’deki Çocuk Hematoloji-Onkoloji ve Kemik İliği Nakli Hastaneleri ile yarışıyor. Hastane geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın   telefonla katılmasıyla açılışı gerçekleşmişti.

HAYIRSEVERLERİN DESTEĞİYLE YAPILDI

Kansere Karşı Birlik Derneği Başkanı Prof. Dr. Musa Karakürkçü, “Hastane derneğimiz tarafından iş insanları ve hayırseverlerden alınan destekle tamamlandı ve Erciyes Üniversitesi’ne devredilecek. Bu hastane Türkiye’nin yaşanan sorunlar karşısında tek yürek olmasının güzel bir örneğidir. Covid-19 gibi maddi manevi zorlu bir dönemde bile iş insanları desteklerini vermeye devam ettiler. 80 milyon TL miktarında bir destek aldık. Türkiye’ye çocuk kanserleri tedavisi alanında dünyadaki diğer örnekleriyle yarışacak bir hastane kazandırdık.” dedi.  

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜĞÜ, DÜNYA İLE YARIŞIYOR

Kayseri Erciyec Üniversitesi  bünyesinde yer alacak olan hastane, Türkiye, Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine de hizmet verecek. Sağlık turizmi açısından önemli bir yere sahip olan hastanede Kemik İliği Nakli Merkezi, Talasemi hemoglobinopati Merkezi, Hemofili Merkezi ve Ayaktan Tedavi Merkezi bulunuyor. Hastane, 61 hasta odası ve 44 ayaktan tedavi odası ile birlikte toplam 105 çocuk hematoloji onkoloji ve kemik iliği nakli hastasına aynı anda hizmet verecek. Ayrıca nötropenik hastalar için kemoterapi odası, talasemi ve hemofili hastaları için ayrı merkezlerin yer aldığı hastanede çocuk oyun alanları, tiyatro merkezleri ve aile evleri bulunuyor.

NAKİLLER AVRUPA VE DÜNYA KALİTESİNDE 

Kemik İliği Nakli Merkezi, çocuk kemik iliği nakilleri için JACIE (Joint Accreditations Comittee of ISCT and EBMT) akreditasyonu almış ilk ve tek merkez olması açısından büyük önem taşıyor. Nakiller, Avrupa ve Amerika’dakilerle aynı kalitede gerçekleşiyor. Hastane, sağlık turizminde açısından büyük bir öneme sahip. Ayrıca ileride gen tedavileri ve CAR T hücre tedavileri için aday bir merkez konumunda.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2021, 12:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER