Bankalar tarafından artırılan veya müşterinin talebi doğrultusunda kolaylıkla gerçekleştirilen limit artırma işlemleri artık eskisi kadar kolay olmayacak.

Limit artırım talebinde bulunan müşterilerin gelir durumlarının daha dikkatli incelendiği dikkat çekerken, özellikle yabancı şirketlerde dövizden çalışan, yüksek gelirli vatandaşlardan yüksek limit için şirketlerinden gelir belgesi talep edilmeye başlandı.

Araç sahipleri kötü haber!  Benzin ve motorine çifte zam geliyor Araç sahipleri kötü haber! Benzin ve motorine çifte zam geliyor

Bazı bankalar, şirketlerden gelir belgesinin yabancı dilde olması durumunda, yeminli tercümandan çeviri istiyor ve yalnızca ondan sonra limit artırım talebini değerlendiriyor.

Daha önceden, kullanıcıların bütün bankalardaki toplam kredi kartı limitinin, kart sahibi olduğu ilk yıl aylık ortalama net gelirinin 2 katını, sonraki yıllarda da 4 katını geçemeyeceğine dair yasal düzenleme gelmişti.

Buna karşılık son zamanlarda bazı kredi kartlarında, bütün kartlar toplamında aylık gelir miktarına dahi ulaşmayacak şekilde limit belirlendiği öğrenildi.

Tüketicilerin, aylık geliri altında, bazı durumlarda gelirlerinin yarısı kadar belirlenmiş olan kullanım limitleri için yine bankaları ile temasa geçerek limit artırma başvurusu yapması gerekiyor.

Alışverişlerinde kredi kartı limiti engeliyle karşılaşan kullanıcılar ise alternatif olarak sanal karta başvuruyor. Cep telefonu, bilgisayar, beyaz eşya gibi alışverişlerde kredi kartı engeline takılanlar, sanal kart alternatifiyle alışverişlerini kolaylıkla tamamlıyor. Öyle ki sanal kartta müşteriler limitlerini kendileri belirliyor.

Editör: Nehir Durdağı